HAKKIMIZDA

Kent Asbest Hizmetleri


Kent Asbest Hizmetleri Tic. Ltd. Şti. Türkiye’nin tamamında asbest envanterinin çıkartılması, tespit edilen asbestli yapıların ulusal ve uluslar arası standartlar çerçevesinde sökümünün yapılması, oluşacak olan asbestli ve asbest ile kontamine olmuş atıkların bertaraf edilmesi amacıyla sektörün tecrübeli Asbest Söküm Uzmanları tarafından kurulmuş grup firmasıdır.

Kent Asbest olarak hedefimiz, 2013 yılında yürürlüğe giren Asbestle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik kapsamında yapılacak olan tüm asbest çalışmalarında yasal zorunluluklar uygulanarak, yaptığımız işlerde sıfır hata ve tolerans ile ülkemizi asbestten korumak ve mevcut asbestli malzemeleri bertaraf etmektir.

ASBEST NEDİR?

Asbest (amyant);beyaz toprak olarak da bilinen, ısıya, aşınmaya, kimyasal maddelere oldukça dayanıklı, yapısal özellikleri açısından esnek lifli yapıda kanserojen tarzda bir mineraldir.

ASBESTİN KULLANIM ALANLARI

  1. Tekstil Endüstrisi ( Lifler,kumaşlar,ipler)
  2. Çimento Endüstrisi (Saç,boru)
  3. İnşaat Endüstrisi (Çimento ürünlerinin işlenmesi)
  4. Kimya Endüstrisi (Boya dolgusu,dolgu materyalleri,kauçuk ürünleri)
  5. İzolasyon Endüstrisi (Isı,ses ve yangın)
  6. Kağıt Endüstrisi
  7. Fren,Debriyaj ve Balata Üretimi
  8. Gemi Yapımı
  9. Vagon Üretimi


ASBESTİN İNSAN SAĞLIĞINA ETKİLERİ

Asbest yüzyıllar boyu yaygın bir şekilde ısıya direnci, liflerinin kolay işlenir olması nedeniyle sihirli madde olarak kullanılmıştır. Ancak meydana getirdiği sağlık sorunları yirminci yüzyılın başında anlaşılmaya başlanmış, kullanım yaygınlığı azaltılmıştır. Yapılan araştırmalar asbestin neden olduğu hastalık yelpazesinin kanser ve kanser dışındakiler olmak üzere oldukça geniş olduğunu ortaya koymaktadır. Mezotelyoma adı verilen bir tür akciğer zarı kanseri, gırtlak kanseri, asbesozis adı verilen bir tür akciğer hastalığı riskler arasındadır.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada 125 milyon kişi çalışma ortamlarında asbeste maruz kalmaktadır. Birleşmiş Milletler kayıtlarına göre ise her yıl yüz binin üzerinde işçi asbestin neden olduğu hastalıklara bağlı olarak hayatını kaybetmektedir.